
Nedávno jsem navštívila Metropolitní muzeum umění v New Yorku a měla jsem tu příležitost prohlédnout si výstavu MATERIALIZED SPACE THE ARCHITECTURE OF PAUL RUDOLPH, která mapuje kariéru slavného modernistického architekta Paula Rudolpha.
V muzeu jsem se byla podívat na retrospektivu jeho tvorby – od jeho raných experimentálních domů na slunné Floridě až po velkolepé městské projekty a propracované interiéry v New Yorku.
Paul Rudolph byl osobností druhé generace modernistů, kteří se prosadili po boku takových velikánů, jako jsou Eero Saarinen a I.M. Pei. V 50. a 60. letech 20. století si vydobyl jméno díky své inovativní práci s prostorem a materiály, přičemž beton se stal jeho ikonickým prostředkem pro vyjádření monumentálnosti a síly architektury.
Výstava dokonale zachycuje jeho fascinaci strukturou a funkcí, ale také odvahu vytvářet utopické vize – od monumentálních městských megastruktur až po mrakodrapy s kombinovaným využitím.
Při procházení výstavou mě zaujalo, jak různorodé byly jeho projekty. Celkem 80 exponátů, v různých měřítkách, jeho tvůrčího odkazu – od drobností, které sbíral během svého života, až po rozsáhlé materiály z jeho kanceláře, jako jsou výkresy, modely, kusy nábytku a vzorky materiálů.
Tyto předměty mi daly možnost detailně nahlédnout do Rudolphova světa a pochopit, jak neúnavně pracoval na rozvoji svých vizí.
V každém exponátu se odráží jeho smysl pro prostor, jehož materializace působí současně monumentálně a funkčně.

Kresba projektu Lower Manhattan Expressway. Foto: Library of Congress
Výstava rozhodně umožňuje pochopit, jak Rudolphova práce stále inspiruje současné architekty a urbanisty k tomu, aby se věnovali obnově a revitalizaci měst. Rudolphovy projekty totiž nejenom vytvářely působivé struktury, ale promýšlely budoucnost měst jako dynamických a udržitelných prostorů.

Paul Rudolph (23. října 1918 – 8. srpna 1997) – významný americký architekt
Zdroje
https://www.metmuseum.org/exhibitions/the-materialized-space-the-architecture-of-paul-rudolph
